|
Fedeztets, tenyszts
2011.12.19. 09:39
Fedeztets eltt
Tbb elfogadhat ok is van arra, mirt is kezd bele az ember a tenysztsbe, sokan nem is gondoljk, hogy egyszer ilyesmin gondolkoznak majd, amikor megveszik az els kedvencket. Vannak, akik egy bizonyos fajta szerelmesei s elktelezett hvei lesznek. ket igazn a fajta nemestse inspirlja. Vannak akik egyszer magyarzattal szolglnak a krdsre, hogy mirt kezdtek tenysztsbe, mint pl. az letben egyszer szeretnnk felnevelni egy almot, hogy a gyerek/ek szmra milyen tanulsgos lenne a klykk szletst s nvekedst ltni, vagy hogy a szeretett kutynktl szeretnnk egy klykt megtartani. Illetve vannak, akik tvhiedelmek miatt kezdenek e fradsgos munkba. Tlk ezeket a vlaszokat kapjuk: - a kannak is legyen rme a fedezsben,- a szuka egszsgnek jt tesz, ha anya lesz. Ez a kt utols mondat termszetesen nem llja meg a helyt. A szuka is s a kan is ppoly tartalmas letet lhetnek, s megregedhetnek anlkl is, hogy szexulisan aktvv vlnnak. Ha csak azokra a klnbz komplikcikra gondolunk, melyek a vemhessg, szls s a szoptatsi id alatt fellphetnek, egyrtelm, hogy a tenyszllatokat egy nem elhanyagolhat riziknak tesszk ki.
.
Elszr is a legfontosabb szably: Tenysztsbe CSAK olyan egyedet szabad(na) vonni, mely a fajta javtst szolglja. Teht hzi kedvenc, amg nem bizonytott killtson, tenyszszemln s szrsi eredmnyben, nem alkalmas tenyszegyednek! Ez termszetesen nem azt jelenti, hogy ha egy kutya csaldi kedvenc, az nem alkalmas tenysztsre, s azt sem, hogy tenyszkutya nem alkalmas kedvencnek.
Teht a teend: Pontosan ttanulmnyozni a tenysztsi szablyzatot, lehetleg minl tbbet olvasni a tmrl, killtsokra, tenyszszemlre elvinni a kutyt.
Nagyon fontos, hogy csak megfelel szrsi eredmnyekkel rendelkez kutykat vonjuk tenysztsbe!
Valamint vegyk figyelembe a kutya viselkedst, ideggyenge kutyval ne tenyssznk, legyen az brmily szp is!
Tenyszt:
Tenysztnek nevezzk azt a szemlyt, aki a MEOE ltal nyilvntartott ebtrzsknyvbe almot jegyeztet be. De hogy valaki „tenyszt“ legyen, ahhoz azrt egy kicsit tbb kell. Az anyakutya s a fedezkan tartsrl, a klykk felnevelsrl, a szaporodsi viselkedsrl, a vemhessg s a szls lefolysrl szl ismereteken kvl az rkletessg s a tenysztsi mdszerek legalbb hzagos ismerete is a tenyszt eszkztrba kell tartozzon.
Elszr is nagyadag felelssgrzetre van szksge a sajt kutyjval szemben, s a fajtval szemben. Szem eltt tartja a fajta rdekeit az egszsg, a szemlyisg s a standard tekintetben. Az is a tenyszt feladatainak krbe tartozik, hogy a klykk j helyre kerljenek, biztostva legyen, hogy a fiatal kutyk optimlisan fejldhessenek. A tenyszt partnere a jvbeni klyktulajdonosnak, segt a megfelel felnevels krdsben, s vgl, de nem utolssorban segt kezet nyjt a felmerl kisebb - nagyobb problmk megoldsban.
Akinek a zsros kereset lebeg a szeme eltt, az jobb, ha nem kezd tenysztsbe. Ellenttben az ltalnos vlemnnyel az igazi tenyszts csak igen ritkn vlik kltsgfedez hobbyv. A killtsok, fedezsek, a klykk felnevelsvel jr kltsgek jelentsek. Ehez jn mg az llatorvos s a hirdetsek kltsge. Az igazi tenyszt tudja s elfogadja ezt. Szvvel llekkel tenyszt, megksrli az tjt a "knnyek" ellenre is vgigjrni. Az igazi tenysztt soha nem lehet a szaportval, sszehasonltani. A kutyatenyszts hobby, passzi. A tenyszti sikerek a szemlyes megelgedssel prhuzamban llnak.
Tenyszts:
Aki kutyt akar tenyszteni, az tisztessges adag felelssget vllal az anyakutyval, a klykkkel, a klykk jvbeli tulajdonosaival s a fajtval szemben. Ezrt jogos az a kvetels, hogy egy tenyszt ennl valamivel tbb ismerettel rendelkezzen. Legalbb egy minimlis alaptuds elvrhat tle a fajtval kapcsolatban.
Az rkletessg arrl tjkoztat, hogy hogyan s milyen mrtkben adjk tovbb a tenyszpartnerek bizonyos tulajdonsgaikat. Ez az ismeret s a rendelkezsre ll tenyszllomny tulajdonsgainak, elnyeinek s htrnyainak behat elemzse utn lehet csak dntst hozni arrl, milyen prostssal rhet el a tenysztsi cl. El kell gondolkodni bel- vagy vonal- esetleg idegentenysztst kell alkalmazni a kvnatos tulajdonsgok kiemelshez s megszilrdtshoz, a nem kvnatosak likvidlshoz, j jegyek ltrehozshoz.
.
A beltenyszts olyan eljrs, melynl kzeli rokonokat prostanak. Ez arra szolgl, hogy a meglv j tulajdonsgok kiemeldjenek, rgzljenek. Termszetesen a nem kvnatos jellemzk is manifesztldnak, ezrt ezt a mdszert csak akkor lehet alkalmazni, ha a proztatott egyedek mr gy is kivtelesen magas minsgi sznvonalat kpviselnek vagy bizonyos jellemzket specilisan akarnak kitenyszteni.
A beltenyszts fogalmt hallva sok laikusnak a hideg futkos a htn s azonnal a beltenysztsbl add torzulsok jutnak az eszbe s az ilyen „gykdst“ termszetellenesenek tartja. Leszgezend azonban, hogy a beltenysztsbl kvetkez torzulsok csak tbb genercin t folytatott nagyon szoros beltenyszts utn kvetkeznek be. A termszetben a beltenyszts abszolt szoksos, rendszeresen elfordul aktus, mely azt teszi lehetv, hogy a legersebbek s legjobbak szaporodjanak.
A beltenyszts sorn a kedvez tulajdonsgok gyorsabban jelennek meg az utdokban, viszont ezzel egytt a kevsb kvnatosak is. Az esetleges kedveztlen tulajdonsgok ebbl a tenysztsi formbl addan igen ersen rgzlnek. Ezrt meggondoland, hogy ezt a tenysztsi formt vlasztjuk-e az idegentenysztssel vagy a vonaltenysztssel szemben!
A vonaltenysztskor olyan egyedeket prozhatnak, melyek egy bizonyos kzs sre vezethetk vissza. Ezzel a mdszerrel jelentsen hosszabb ideig tart bizonyos tulajdonsgok kitenysztse, de ez flre is sikerlhet, mert a gnllomny mr nhny generci alatt is gy sszekeveredhet s jraosztdhat, hogy az utdok genetikailag csak igen kis mrtkben hasonltanak az skre. Ebben az esetben a vonaltenyszts mr inkbb idegentenyszts, ahol a tenysztsbe vont egyedek kztt semmifle rokoni kapcsolat nincs. Az ilyen prostsok bizonyos csodadoboz effektust mutatnak. Ez gy helyes, mindazonltal az ilyen prostsokat is a partnerekrl rendelkezsre ll ismeretanyag figyelembevtelvel kell megtervezni, gy nmi szerencsvel, tenyszti arnyrzkkel a j minsg utdok elre kalkullhatak.
Termszetesen nem csak a lehetsges tenyszpartnert, hanem annak felmenit, oldalgi rokonait – ha vannak, akkor leszrmazottait is analizlni kell. A dntsben ezt 1:1 arnyban kell figyelembe venni. Erre a legjobb lehetsg termszetesen a killtsok s tenyszetek ltogatsa. Itt az egyes tenysztk s a tenyszts irnt rdekldk maguk is megtekinthetik a kutykat, a tulajdonos engedlyvel ttapogathatjk, s sajt vlemnyt alkothatnak rla. m ez csak akkor vezet a tenyszts szempontjbl eredmnyre, ha ez a megtls objektv, gy ez a genetikai trvnyszersgek ismeretben tbb-kevsb megbzhat spekulcit jelent a jvend utdok tekintetben.
rtkes segtsg a kutya s rokoni kapcsolatainak tvilgtsban a szrmazsi dokumentum. Minden klykrl killtanak egy szrmazsi okiratot, ez a trzsknyv, melyet az illetkes orszgos szervezet vagy egyes orszgokban a fajtaklub trzsknyvvezetõje llt ki.
Br nhny tulajdonos szmra ez az okmny kevs jelentsggel br, klnsen, ha nem jr killtsra vagy nem akar tenyszteni, ez a dokumentum a klykhz tartozik. A szrmazsi okmnyon feltntetik a fajtt, a kutya teljes nevt, szletsi idejt, a szrvltozatot s sznt, a trzsknyvi bejegyzs szmt, a tetovlsi szmot (vagy chipszmot) s a tenysztt. Ezen kvl az anyai - apai vonalakat legalbb 3 generciig vissza kell vezetni. Megjellik, mely orszg trzsknyvbe vannak az sk bejegyezve, milyen killtsi eredmnyeket szereztek. jabban egyes orszgokban feltntetik a szrs(ek) eredmnyt is.
Tenyszszuka:
Taln rdemes lenne hangslyozni, hogy bizony a szukkat sem kell mindenron befedeztetni "legalbb egyszer". Sajnos, nap mint nap halljuk ismtelni azt a tvhitet, hogy minden szuknak legalbb egyszer kell szlnie "egszsggyi okokbl". Erre tudomnyos bizonytk sosem volt, leginkbb kulturlis/trsadalmi okokra vezethet vissza ("nnem egyedek clja a fajfenntarts"). Arra most mr viszont van adat, hogy igenis, egy szuka egszsge szempontjbl az a legkvnatosabb, ha valamikor egy s kt ves kora kztt, de lehetleg egyvesen ivartalantjk. Hozztehet mg, hogy mivel Magyarorszgon sok helytt a kan kutyk szabadon kszlnak, s ezrt mg a kertbe elzrt tzel szukk sincsenek biztonsgban, ez a mdszer egyszer s mindenkorra megvd a nemkvnatos, olykor mg a szuka lett is veszlyeztet terhessgektl.
Elszr is bizonyossgot kell szerezni arrl, hogy a kutynk tnyleg kifejezetten szp s jellegzetes pldnya fajtjnak. Ennek rdekben a killtsokat kell ltogatni, ahol a kutyrl brlatot - vagy inkbb kritikt - kapunk klnbz brktl. Amint kiderl, mik a kutya hibi, erssgei (egy kutya sem tkletes), rkezik el a dnts pillanata: rdemes - e tenyszteni vele, vagy jobb, ha nem. A kutya egszsgi llapotrl s fajtatipikus termszetrl is messzemenen tjkozdni kell. A kutya krtrtnett csak a tulajdonos ismeri, s ppgy csak a gazdja tudja, hogyan viselkedik a kutya htkznapokon otthon vagy stresszhelyzetben. Egy agresszv kutya veszlyt jelent a krnyezetre, klnsen a gyerekekre. Egy beteges vagy rkletes betegsgben szenved kutyt sem szabad tenysztsbe vonni!
A fedezkan kivlasztsa:
A tenyszszemlzett, els osztly szrmazs kan, aki a fedezshez rendelkezsre llhat, nhny killtson eredmnyesen kell szerepeljen. Nem kell felttlenl champion legyen - Champion x Champion mg nem eredmnyez kis Championokat!
J ha a kan tbb killtson is rszt vett (klnbz brknl) – de legalbb tenyszszemle eredmnye legyen. Rendelkezzen a megfelel szrsekkel. A szukatulajdonos nzze meg a kant, s alkosson kpet annak viselkedsrl is!
Sajnos a szukatulajdonosok tbbsge csak a killtsi eredmnyek alapjn tjkozdik a szba jhet tenyszpartnerrl.
A tenyszkan kivlasztsakor semmikpp nem vezethetnek knyelmi okok. Csak azrt, mert egy kan kt faluval arrbb l, vagy egy j bart tulajdonban van, s t klnben is meg akartuk ltogatni, attl a kan mg nem a megfelel tenyszpartner. Akit ilyen indtkok vezetnek, szaportnak minsti magt.
ppgy nem szabad befolysoldni attl, hogy egy bizonyos kan most ppen „divatban“ van vagy mert a kzelmltban egy hres tenyszt szukjt fedezte.
Fedeztets
Mieltt a szukt befedeztetnnk, tisztzni kell, teljesen egszsges-e, ivarszervei mentesek-e a betegsget okoz baktriumoktl, illik- e a kanhoz vagy ugyanazon hibkat mutatja.
A kan tulajdonosa is nagy felelssggel tartozik a fajta alakulsrt s ktelezett arra, hogy a szuka tenysztsi alkalmassgrl meggyzdjn. Adott esetben akr a fedezstl is el kell tekintenie!
A fedezs eltt megllapodst kell ktni (lehetleg rsban) a fedezsi djrl, a fedezs mdjrl, ismtelt fedezsrl, az esetleges jrafedezsrl a szuka resen maradsa esetn, stb.
Tbbek megrknydnek a fedezsi dj hallatn. Igazbl nem rtem mirt, hisz egy kan kutyt pp gy kell etetni, polni, orvoshoz vinni, mint a szukkat. Taln killtsok esetben mg tbbet kell t vinni, mint egy szukt. Szval a kanra is pp gy kell klteni, mint egy szukra.
Ha klykrt fedez a kan, akkor a kutya tulajdonosa fenntartja magnak az els vlaszts jogt, s elvlaszts idpontjban (kb.8 hetes kor), az oltott, trzsknyvezett kiskutyt elviszi. Amg a kan tulajdonos nem vlaszt az alombl, addig szuka tulajdonos nem adhat el klykt. Amennyiben a kantulajdonos fenti idpontban a vlasztsi jogt nem gyakorolja, ez esetben ajnlott levlben, hatrid megjellsvel felkell hvni a figyelmt erre a jogra, ha ennek sem tesz eleget, akkor el lehet kezdeni a klykk eladst. Ilyen esetben kan tulajdonos a megmaradt klykk kzl vlaszthat, s meg kell trtenie az elvlaszts idpontjtl az tvtelig felmerl klyk tartsi kltsgeket. Ha elvlasztskor csak egy klyk maradt letben, ez esetben a klyk a szukatulajdonos s kantulajdonost a klyk pnzbeni rtknek legfeljebb 50 %-a illeti meg.
Nincs akadlya annak, hogy a tulajdonosok a fedeztets ellenrtkt pnzben hatrozzk meg. Ezt a megllapodst a fedezst megelzen rsba kell foglalni, s a szerint kell eljrni.
Nhny szukatulajdonos nem tudja pontosan a tzels pontos idpontjt, ezrt elfordulhat, hogy nhny nappal korbban rkeznek a kanhoz, s akkor akarnak fedeztetni. A j fedezkan szerencsre ilyenkor mg nem mutat rdekldst.
A jelenlegi szablyok szerint csak az a trzsknyves kutya utdja kaphat trzsknyvet, aki a TENYSZTHET minstst megszerezte egy tenyszszemln. Teht ha azt akarjuk, hogy a szletend klykk trzsknyvezse rendben legyen, akkor minimum egy tenyszszemlre el kell vinni a kutyt.
Nagy gondossggal nzznk krl a kan kutyk knlatban, s vlasszuk ki azt a kant, mely tpusban, s vonalban legjobban illik a szukhoz. Telefonon, levlben vagy szemlyesen keressk meg a kan kutya gazdjt, s tegyk fel neki a krdseinket.
| |