A takarmnyozs olyan, mint a foci, mindenki gy gondolja, hogy rt hozz. Szmtalan tpllssal kapcsolatos tvhit kering a kutyatartk krben. Ezek egy rsze rgebbi, azta tlhaladott szakmai ismeretekbl erednek, egy rszk azonban minden alapot nlklz.
A legels krds hzikoszt vagy gyri tp? Sokan mig a hzikosztban „hisznek”, meggyzdsk, hogy a hzilag elksztett eledel egszsgesebb, jobb a kutynak, mint a kereskedelemben kaphat kutyatp, tovbb olcsbb is. Ez a feltevs azonban tbb helyen is tves: vajon mirt hiszik, hogy jobb alapanyagokat tudnak vsrolni, jobb receptrval, jobb ellltsi technikval valban jobb eledelt tudnak olcsbban biztostani kutyjuknak? Kezdjk az alapanyagokkal. Honnan juthat egy llattart jobb minsg alapanyagokhoz, mint egy tpgyrt? Valban minden szksges sszetevt beletesz a hzi kutyaeledelbe? Milyen recept alapjn kszti az eledelt? Milyen arnyban tartalmazza az egyes sszetevket?
Gyakori vd a tpgyrtkkal szemben, hogy tartstszerekkel, vghidi maradkokbl ksztik tpjaikat. A valsg ezzel szemben az, hogy a minsgi tpgyrtk szinte mindegyike minsgi alapanyagokbl, mestersges tartst, szinez, zestszerektl mentesen gyrtja a tpot, a gyrts pedig az emberi lelmiszerek ellltsnak szinvonaln trtnik, melyeket hatsgok tanustvnyai igazolnak. Ha pedig minsgi alapanyagokbl, megfelel sszettel eledelt szeretne valaki otthon elkszteni, az lnyegesen tbbe kerl, mint a legdrgbb tpbl is a napi adag ra.
Egy friss –fggetlen, nmetorszgi egyetemen vgzett -sszehasonlt kutats sorn megllaptottk, hogy a brbetegsgben szenved kutyk tneteit s brviszketst a gyri tp hatkonyan cskkentette, mg az ugyanolyan alapanyagokbl ksztett hzikoszt egyltaln nem. Az ember szmra ksztett konyhai maradkok –teht nem kifejezetten a kutya szmra otthon ksztett eledel- a fentebb elmondottaknl mg kevsb alkalmas a kutya tpllk ignynek kielgtsre, egyes sszetevk, zesttszerek pedig kifejezetten ellenjavallottak.
Gyakori krds a kutyatp fehrjetartalma is: tbben ezt mennyisgi versenynek gondoljk, mivel vannak llattartk, akik a „minl tbb annl jobb” elvben hisznek, s olyan tpot keresnek, melynek minl nagyobb a fehrjetartalma. Ez azonban nem jobb, st. A kutyk ragadoz szrmazsuknak megfelelen llati eredet fehrjt ignyelnek, mely tartalmazza az sszes nlklzhetetlen aminsavat a szksges mennyisgben. A fehrjetletets ezen fell azonban rtelmetlen, st akr kros is lehet. A fehrje, -tletets sorn- energiaforrsknt tlsly kialakulshoz vezethet, amely szmos egszsggyi veszlyt jelent, pld. a fokozott fehrjelebonts terheli a vesket is. Ma pontosan ismert a kutyk minimlis s idelis fehrjeignye, ( 18-22%). Ettl eltrni rtelmetlen. Mint az letben mindig, itt is a mrtkletessg, az arany kzpt az idelis. A kutyk ragadozk, hsra, azaz llati eredet fehrjre, - de nem csak arra(!) - van szksgk. Ezrt a kizrlagos hs etets is kros. A tl sok helyett a megfelel minsgen, a megfelel mennyisgen s arnyon van a hangsly.
Ebbl mris kvetkezik a kvetkez krds a ma divatos vegetrinus kutyaeledelek.
Amint mr sz volt rla, a kutyknak (is) szksgk van nagy biolgiai rtk (azaz a nlklzhetetlen aminsavakat tartalmaz) llati eredet fehrjkre. Ha a kutya kizrlag nvnyi eredet fehrjket kap, akkor azt vagy ki kell egszteni a nvnyi fehrjbl hinyz – llati fehrjeforrsokban elfordul-aminosavakkal (de akkor mirt lenne vegetrinus?), vagy fehrjehinyos llapot alakul ki, ami betegsgek kialakulshoz vezethet. A kutyk nem nvnyev llatok, ne is etessk gy ket!
Gyakran hallott tvhit, hogy a nvendk tptl tl gyorsan n a kutya, ezrt inkbb felntt tppal etetik a nagytest fajtk nvendkeit.
Taln a legnagyobb etetsi hiba, amit el lehet kvetni egy nvendk kutyval szemben. Fleg a gyorsan nv nagytest klykk szmra veszlyes a felntt tp etetse, mivel annak sszettele nem igazodik a nvekeds tpanyag s energiaignyhez. A hibs gyakorlat oka az, hogy a nvendk tpoknak magasabb a fehrje-, s energiatartalma, ugyanakkor ismert, hogy a nvendkkori elhzs pedig csontfejldsi rendellenessgekhez vezet. A gyors nvekeds sorn a klykk csontozata mg nem szilrdult meg, nem elg ers a nvekv testsly megtartshoz, ezrt a tlslyos klykknl csontfejldsi rendellenessgek alakulhatnak ki (cspizleti diszplzia). Ezrt felttlenl el kell kerlni a nvendkkori elhzst – de nem felntt tp etetsvel. Nem szabad ugyanis elfeledkezni a klciumrl sem. A nagytest fajtknak kszlt felntt tp klcium tartalma magasabb, mint a nvendk tp, ugyanis a tlzott klcium bevitel nvendk korban porckpzsi zavarokhoz vezethet , ezrt a nagytest nvendk tpok klcium tartalma cskkentett. Ha teht a nvendk nagytest kutyt a nagyobb klciumtartalm, de alacsonyabb energia s fehrjetartalm felntt tppal etetjk, akkor azzal tl sok klciumot adunk a kutynak, ami porc fejldsi zavarokhoz vezet.
A helyes megolds a nvendk tp etetse, de az elrt, visszafogott napi adagban. A minsgi tpoknl ezrt adjk a mrpoharat a tp kimrshez. Soha nem szabad a j minsgi tpokat a kutyval szabadon etetni, a kutya eltt hagyni nagyobb mennyisget. Ez biztosan tletetshez, elhzshoz, stb. vezet.
A nvendk kutynak a tp mell csonterstt adni a fentiek alapjn felesleges, st kros. A nagytest nvendk kutyk etetsnek pontosan a visszafogott klcium bevitel a lnyege. Cskkentett klciumtartalm nvendk tp mell csonterstt adni rtelmetlen, hiszen gy a nagytest nvendk etetsi szablyait szegjk meg vele. Pnzkidobs, s kros.
Gyakori tvhit, hogy a kutyknak vltogatni kell a tpjt, mert elbb-utbb megunja, j zekre van szksge. A valsg ezzel szemben pontosan az, hogy a kutya a megszokott tpllkt rszesti elnyben. Teljesen felesleges klnbz tpokat keverni, ill vltogatni. A jl bevlt tpon nyugodtan tarthatjuk a kutyt, szmra az evs nem kulinris lvezet, hanem biolgiai szksglet.
ltalnos tvhit, hogy a j minsg tp drga. Csak az mondja, aki mg soha nem szmolta ki, hogy mennyibe kerl az etets. Tagadhatatlan, hogy nagy klnbsgek vannak a klnbz tpok zskjainak rai kztt. Azonban nem a zsknak az rt, hanem a napi etetsi kltsget rdemes sszehasonltani. A kivl minsg alapanyagokbl kszlt tpok nagyon jl emszthetk, nagy rszk hasznosul, ezrt lnyegesen kevesebbet kell etetni bellk, mint egy gyengbb minsg, de olcsbban megvsrolhat tpbl. Azt kell eldnteni, hogy keveset,de jt, vagy sokat s rosszabb minsget etetnk kzel hasonl rrt.
Sokszor hallott tvhit az is, hogy minden tp egyforma. Aki gy gondolja, krdezzen meg egy tpllkozssal foglalkoz, tpokhoz rt szakembert. rkig tudja brmelyikk sorolni a klnbsgeket, de taln az is elg, ha megtanuljuk rtelmezni a csomagolson feltntetett adatokat. Nzzk meg az sszetevket, vajon az adott tp hst, llati fehrjt tartalmaz els helyen vagy gabont. Nzzk meg a mennyisgeket. Nzzk meg a csomagolson a tjkoztatkat, milyen dits hatst vrhatunk a tptl ( fogtisztt hats, szr- , brtpll sszetevk, zletvdelem, emsztst segt –prebiotikus rostok, antioxidnsok, stb.) Vgezetl pedig nzzk meg az etetsi adagokat. Hamar lthatv vlnak a klnbsgek.
|